Gdy prowadzi się działalność gospodarczą, konieczne może być wynajęcie samochodu. Wówczas firma staje przed dylematem, jak powinna zostać ujęta opłata za wynajem samochodu. Czy rozliczyć ją przez kilometrówkę, czy też zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych? Znamy odpowiedź na to pytanie!
Najlepsze rozwiązanie dla każdej firmy
Bardzo fajną opcją dla firm jest wypożyczalnia aut. Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań oraz inne większe miasta w Polsce oferują atrakcyjne warunki wynajęcia samochodu do celów służbowych (więcej informacji znajdziesz tutaj – link). W internecie pojawia się jednak bardzo wiele pytań o to, jak rozliczyć taką usługę – rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Co to jest kilometrówka?
Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje wynajęty samochód w celach prowadzenia działalności gospodarczej, to poniesione z tego tytułu koszty może rozliczyć za pomocą ewidencji przebiegu pojazdów (potocznie – kilometrówka). Dzięki temu wydatki będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednak tylko do limitu wynikającego z kilometrówki.
W celu ustalenia limitu, właściciel firmy zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są w niej na bieżąco rejestrowane wszystkie trasy, przejechane w celach służbowych.
Jakie wydatki można rozliczyć w ramach kilometrówki?
W ramach ewidencji przebiegu pojazdów mogą być rozliczane wydatki, które są związane z eksploatacją samochodu osobowego (który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych). Takie koszty zawierają zakup paliwa, opłaty za przejazd autostradą i parking, wszelkiego rodzaju usługi myjni i konserwacji, bieżące naprawy, przeglądy i usługi serwisowe, a także składki na ubezpieczenie OC, AC oraz NNW.
Kilometrówka czy koszty podatkowe?
Ostateczną odpowiedzią na to pytanie jest interpretacja Ministra Finansów z dn. 8 listopada 2013 r.,:
“…do kosztów z tytułu używania wynajętego samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne. Wydatkami o charakterze eksploatacyjnym nie są wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Są to wydatki na uzyskanie samego tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu, a zatem są kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu…”.