Lekkie kruszywo o bardzo wielu zastosowaniach- w dużym uproszczeniu właśnie w taki sposób można by określić to, czym jest keramzyt. Jest on wytwarzany poprzez wypalanie wysokoilastej gliny w piecach, w których temperatura wynosi ponad tysiąc stopni. W taki sposób uzyskuje się kulki o nieregularnym kształcie oraz wielkości, które charakteryzują się dużą porowatością, są bardzo lekkie i mają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Keramzyt ma swój charakterystyczny, brązowy kolor i formę, którą w praktyce bardzo trudno jest pomylić z czymkolwiek innym.
Jak w praktyce wykorzystać keramzyt?
Takie kruszywo ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest wykorzystanie keramzytu w budownictwie. Tym samym, można taki keramzyt z kulkami o różnej frakcji zakupić w marketach budowlanych, ale i bezpośrednio u producenta na https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-s/. Leca to przedsiębiorstwo sprzedające keramzyt w różnej formie. Może to być keramzyt workowany Leca, kruszywo transportowane w big- bagach oraz w formie sypkiej za pomocą samochodów samowyładowczych. Wszystko zależy więc od tego, jaka ilość kruszywa jest nam potrzebna i do jakich celów. Zamawiając kruszywo pamiętajmy także o konieczności wzięcia zapasu ze względu na to, że keramzyt trzeba zagęścić. Standardowo, keramzyt można zastosować jako:
- Jeden ze składników betonu, który ma mieć bardzo lekką formę. Keramzytobetony można zastosować wszędzie tam, gdzie nie chcemy dodatkowo obciążać gruntu tradycyjnym betonem. Jego ciężar w praktyce faktycznie jest znacznie mniejszy.
- Materiał termoizolacyjny. Keramzyt bardzo dobrze trzyma ciepło i można go stosować do ocieplania posadzek na gruncie czy też stosować go w formie workowanej chociażby do ocieplania piwnic. Może stanowić alternatywę zarówno dla styropianu jak i dla wełny mineralnej. W przypadku takiego zastosowania dużą popularnością cieszy się także jego wersja impregnowana. W jej przypadku ograniczona jest możliwość podciągania kapilarnego wilgoci w strukturę keramzytu. Dzięki temu posadzki osadzane na gruncie nie chłona wilgoci z gleby. Kruszywo może być wykorzystywane ponownie bez ograniczeń, ustawioną warstwę ocieplenia można więc w dowolnym momencie rozebrać.
Warto także zauważyć, że keramzyt jest materiałem całkowicie naturalnym. Charakteryzuje go pełna mrozoodporność, co również wpływa na jego wytrzymałość i trwałość. Jest materiałem całkowicie niepalnym, co sprawia, że jest kruszywem cenionym w budownictwie.